May 22, 2024

Office Address

123/A, Miranda City Likaoli
Prikano, Dope

Phone Number

+0989 7876 9865 9

+(090) 8765 86543 85

Email Address

info@example.com

example.mail@hum.com

Domy

Jak stworzyć przytulny dom w stylu japandi i modern organic?

Jak stworzyć przytulny dom w stylu japandi i modern organic?

Dom w stylu japandi lub modern organic to coraz popularniejsze aranżacje, które zachwycają miłośników naturalnych akcentów, minimalizmu i spokoju. Wnętrza, urządzone w tych stylach, mają w sobie harmonię, która służy zdrowiu, życiu i pracy. Aby jednak uzyskać pożądany efekt, warto wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne aranżacje.

Bez fundamentalnej wiedzy na temat, chociażby japońskiego minimalizmu, skandynawskiej prostoty lub nowoczesności modern organic, trudno będzie Ci zbudować spokojny i przytulny dom swoich marzeń. Dowiedz się zatem więcej o każdym ze stylów, a potem wykorzystaj zgromadzoną wiedzę w praktyce!

Co musisz wiedzieć o minimalistycznych stylach wnętrz?

Aranżacja domu w stylu japandi i duchu japońskiego minimalizmu, wymaga zrozumienia podstawowych pojęć. Dzięki temu możliwe jest poznanie kultury i tradycji „kraju kwitnącej wiśni”, a następnie zestawienie jej z nowoczesnymi trendami w urządzaniu wnętrz. W rezultacie powstaje szersza perspektywa na aranżowanie domów w myśl prostoty, naturalności, spokoju i harmonii.

Wabi-sabi

Wabi-sabi to japońska filozofia i estetyka, która kładzie nacisk na piękno ukryte w prostocie, skromności i naturalności. Promuje docenianie efektów upływu czasu, starzenia się oraz uznawanie niedoskonałości za piękno. W praktyce natomiast inspiruje do wykorzystywania naturalnych materiałów i stosowania minimalizmu w aranżacji domu, a także akcentowanie uroku przedmiotów, które noszą ślady upływającego czasu. Takie podejście pomaga tworzyć spokojne i autentyczne otoczenie, które przemawia do zmysłów i uczuć.

Modern organic

Modern organic to nurt w aranżacji wnętrz, który łączy w sobie elementy nowoczesnego designu z naturalnymi i organicznymi materiałami. Wywodzi się z kombinacji stylu skandynawskiego oraz boho. Charakteryzuje się minimalizmem i prostotą form, a także używaniem jasnych kolorów, takich jak: biel, beż czy pastele. Kluczowe w aranżacji domu w stylu modern organic jest stosowanie elementów pochodzenia naturalnego (np. drewno, kamień czy rattan), gdyż nadają one wnętrzom ciepło i przytulność. Bardzo często używa się także roślin doniczkowych, aby zbudować spokojną i przyjazną atmosferę. Całość ma natomiast na celu stworzenie oryginalnych i relaksujących wnętrz poprzez połączenie nowoczesności z harmonią natury.

Japandi

Styl japandi to unikalne połączenie japońskiego minimalizmu i skandynawskiej prostoty w aranżacji wnętrz. Charakteryzuje się równowagą między funkcjonalnością a estetyką. Dominują neutralne kolory, takie jak: biel, szarość i beż, a także naturalne materiały, w tym przede wszystkim: drewno i kamień. Domy w stylu japandi mają proste meble, natomiast przestrzeń jest dobrze zorganizowana, co sprawia, że wnętrza są spokojne, minimalistyczne i pełne harmonii. Ta minimalistyczna aranżacja, czerpiąca z japońskiej i skandynawskiej tradycji, szczególnie podkreśla znaczenie równowagi, prostoty i naturalności, poprzez tworzenie przyjemnego i spokojnego środowiska do życia.

Jak zaaranżować dom w stylu japandi i modern organic?

Każde z przedstawionych i wyjaśnionych pojęć łączy się ze sobą i przenika nawzajem, zmierzając do tego samego punktu. Aranżacja domu w stylu japandi i modern organic oraz duchu wabi-sabi to zwrot ku temu, co proste, minimalistyczne i naturalne bez zbędnego przepychu. We wnętrzach liczy się zatem harmonia oraz spokój, który pozwala odetchnąć i zrelaksować się. Tym samym domy urządzone w tym stylu, są niczym relaksujące oazy, które koją zmysły i uczucia. Uwielbiają je dorośli oraz dzieci, ponieważ powrót z pracy lub ze szkoły do tak spokojnego miejsca, jest niezwykle przyjemny i korzystny dla zdrowia: nie tylko fizycznego, ale również psychicznego. 

Dom w stylu japandi

Aranżowanie przestrzeni w stylu japandi to proces, który wymaga połączenia japońskiego minimalizmu z cechami skandynawskiej prostoty. Kluczowy jest wybór kolorów, które powinny skupiać się na neutralnych i spokojnych odcieniach (np. bieli, szarości i pasteli). Warto również zadbać o minimalną liczbę dekoracji i dodatków, dając pierwszeństwo prostym, funkcjonalnym elementom. Dzięki temu wnętrza będą przestronne bez efektu „zagraconych” pomieszczeń. Świetnie działają również duże i otwarte przestrzenie, w których jest mniej ścian, oddzielających poszczególne pomieszczenia. Znakomitym przykładem są salony z aneksami kuchennymi.

Dom w stylu japandi wyróżnia się meblami o prostej bryle, w których ogromny nacisk spoczywa na ergonomii i cechach praktycznych. Tym samym wiele z nich posiada niezbędne półki, szuflady lub schowki, które umożliwiają przechowywanie i organizowanie rzeczy, a tym samym utrzymywanie porządku i harmonii. Przykładem są łóżka, sofy lub narożniki ze schowkiem na koce i pościel. Meble są zwykle wykonane z drewna (lub innych naturalnych materiałów), a także charakteryzują się minimalistycznym designem. W salonie warto więc postawić na niski stolik kawowy i kanapę z oparciem w geometrycznym kształcie, natomiast do sypialni fantastycznie sprawdza się łóżko lub japońskie maty tatami, a także prosta komoda, szafka nocna i drewniana szafa na ubrania.

W urządzaniu domu japandi bardzo ważną rolę odgrywa oświetlenie, które powinno być delikatne, naturalne i ciepłe. Znakomitym wyborem są, chociażby współczesne lampiony w japońskim stylu. Nieodzownym elementem są również rośliny doniczkowe, które wnoszą naturę do wnętrza domu, a także miękkie tekstylia (np. poduszki, koce), wykonane z lnu, bawełny czy jedwabiu w ciepłych oraz delikatnych barwach. Na ścianach natomiast warto postawić na oszczędną liczbę dekoracji, stosując pojedyncze obrazy, zdjęcia lub grafiki. Zdecydowanie lepszym wyborem jest pozostawienie wolnej przestrzeni na ścianie, niż zastawienie jej nadmierną liczbą dodatków. Dom w stylu japandi ma bowiem dążyć do równowagi i harmonii, tworząc spokojne oraz przytulne wnętrza, które sprzyjają wyciszeniu i odpoczynkowi.

Dom w stylu modern organic

Urządzanie wnętrz w stylu modern organic łączy w sobie cechy nowoczesnego minimalizmu z naturalnymi elementami, co pozwala uzyskać harmonijną i ekologiczną przestrzeń w zgodzie z przyrodą. W procesie aranżowania domu, warto rozpocząć od wyboru kolorystyki, która powinna mieć naturalne i ciepłe odcienie z domieszką „ziemistości”. Są to m.in.: beż, brąz, oliwkowy, zielony, biały czy szary. Taka kolorystyka fantastycznie komponuje się z roślinami doniczkowymi, z których można zbudować małe „ogrody domowe”. Przed wyborem roślin, warto zapoznać się z ich specyfiką i metodami pielęgnacji, aby dopasować gatunki do wybranych przestrzeni, które mogą różnić się poziomem nasłonecznienia lub wilgotności.

Meble w domu w stylu modern organic charakteryzują się prostymi liniami, stabilną konstrukcją i naturalnymi materiałami, takimi jak: drewno, rattan czy bambus. Wybierając poszczególne modele, warto natomiast zwrócić uwagę na ekologiczne cechy mebli, dając pierwszeństwo certyfikowanym materiałom i producentom, którzy dbają o środowisko. Dobrze jest postawić na meble o zaokrąglonych kształtach, ponieważ dodają one „miękkości” całej aranżacji. W kuchni znakomitym wyborem są drewniane blaty i stoły, a także hokery barowe, które wprowadzają nowoczesny design do wnętrza domu. W sypialni świetnie sprawdzi się pościel z naturalnych materiałów, natomiast w salonie nieodzownym elementem będzie prosta sofa, drewniany regał na książki, dekoracje, rośliny i ozdoby, a także szklana ława kawowa

Aranżując dom, warto maksymalizować ilość naturalnego światła w domu, używając dużych okien i jasnych odcieni na ścianach. Oświetlenie powinno być ciepłe, a jego forma może przypominać organiczne kształty (np. kinkiety w stylu liści). Warto postawić na przyjemne w dotyku tkaniny (np. len, bawełnę, wełnę i jedwab), elementy wystroju, pochodzące z recyklingu, a także akcesoria wykonane z ceramiki, szkła lub kamienia. Dom w stylu modern organic powinien zachowywać równowagę pomiędzy naturą a nowoczesnością. W ten sposób powstanie spokojna, relaksująca i przytulna atmosfera do życia, pracy, nauki, odpoczynku, zabawy i spędzania wolnego czasu w rodzinnym gronie.

Dom w stylu wabi-sabi

Filozofia wabi-sabi przenika każdą z wymienionych aranżacji: japandi, skandynawską oraz modern organic. Umiłowanie prostoty, minimalizmu i tego, co naturalne oraz niedoskonałe, nadaje wnętrzom duszę oraz coś, co współcześnie nazywamy: „atmosferą” lub „klimatem” domu. Wabi-sabi to również zdolność do odczuwania głębokich uczuć i emocji, a także szukania bogactwa natury w spokoju, ciszy oraz skromności. Właśnie dlatego wnętrza domów w stylu japandi czy modern organic nie są krzykliwe, tylko harmonijne. Co ważne, aranżacja nie musi być ascetyczna, bo wystarczy, że będzie funkcjonalna, ergonomiczna, minimalistyczna i piękna. W kulturze japońskiej wierzy się, że postępowanie według filozofii wabi-sabi jest spokojnym życiem wolnym od ziemskich trosk oraz zwróceniem swojej uwagi ku pięknu, upływającego czasu. W ten sposób wnętrza domów są oazami spokoju i wytchnieniem od spraw życia codziennego, pozostawionych poza murami mieszkania.

Stwórz przytulny dom z pomocą Mebel-Partner!

Urządzanie wnętrz nie jest łatwe, jeśli naprawdę zależy Ci na harmonijnym efekcie. Wybór kolorów ścian czy kupowanie mebli i dodatków „na chybił trafił” nie jest sztuką. Prawdziwy kunszt pojawia się wtedy, gdy pragniesz, aby każdy element wystroju idealnie ze sobą współgrał i miał swoje znaczenie w kontekście całej aranżacji. Domy w stylu japandi, wabi-sabi, skandynawskim czy modern organic wymagają precyzji i nierzadko specjalistycznej wiedzy. Pomożemy Ci w tym! Prowadząc markę i sklep Mebel-Partner, od wielu lat wspieramy naszych klientów w budowaniu wnętrz domów swoich marzeń. Sprawdź, jak możemy Ci pomóc, a potem stwórz przytulną przestrzeń, w której odetchniesz, odpoczniesz i poczujesz się miło oraz swobodnie.

About Author

Mariusz Walęcik

Ponad 12 lat doświadczenia na rynku nieruchomości. Aktywny inwestor i deweloper. W tym miejscu podziele się swoim doświadczeniem jak kupić i sprzedać dom i dobrze na tym zarobić. Obserwuj moje social media.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *