Ceny materiałów wewnętrznych – od czego zależy ich zmienność?
Najważniejszym elementem, o którym myślimy, gdy planujemy budowę domu lub remont mieszkania są koszty materiałów budowlanych. Ich ceny są zależne od wielu czynników. Niezależnie od wszystkiego, produkty budowlane w wyjątkowo atrakcyjnych cenach, znajdziesz w internetowej hurtowni materiałów budowlanych Mal-Drew oraz w naszych sklepach stacjonarnych w Gliwicach i Rybniku. A z tego artykułu dowiesz się od czego zależy zmienność cen materiałów wewnętrznych. Zapraszamy do czytania.
Od czego zależą ceny materiałów budowlanych?
Tak, jak już wspomnieliśmy wyżej, ceny materiałów budowlanych zależą od wielu czynników. Różnią się one również w tej samej grupie artykułów. Największy wpływ na koszt materiałów mają: koszty logistyki, paliwa, transportu, pracy i energii elektrycznej.
Jakie czynniki mają wpływ na ceny materiałów
wewnętrznych?
Oprócz podstawowych czynników na ceny wpływ mają również:
- Region zakupu – ceny materiałów budowlanych różnią się pomiędzy poszczególnymi województwami, a nawet miastami. Wyższych cen możemy się spodziewać np. w województwie małopolskim, a niższych – w łódzkim.
- Jakość produktu – ceny materiałów można rozdzielić na 3 półki cenowe: niską, średnią i wysoką. Pozycja danego produktu zależy od jego jakości oraz parametrów technicznych. Oczywiście za wyższą ceną, idzie wyższa jakość. Najczęstszym wyborem deweloperów są produkty ze średniej półki, ponieważ spełniają najważniejsze normy bezpieczeństwa, a nie powodują wysokich kosztów dla firmy. Natomiast do budowy domu, szczególnie dachu i elewacji, najlepiej wybierać produkty z najwyższej półki, aby wystarczyły nam na lata oraz nie generowały dodatkowych kosztów (np. słabą izolacją termiczną).
- Popularność miejsca sprzedaży – koszty materiałów zależą również od miejsca, w którym zdecydujemy się dany produkt kupić. W zależności od popularności danej hurtowni, sklepu lub składu budowlanego, ceny mogą być nawet o kilkanaście procent wyższe.
Ceny materiałów wewnętrznych – czynniki lokalne i globalne
Na kształtowanie się cen materiałów budowlanych duży wpływ mają także czynniki lokalne i globalne. Wśród tego typu czynników możemy wymienić:
- Sezonowość – w ciepłych miesiącach, jak wiosna i lato, ceny materiałów mogą być większe, ponieważ zauważamy wtedy wzmożoną aktywność budowlaną. Taka aktywność powoduje mniejszą dostępność produktów i większe zapotrzebowanie na nie, a to powoduje wzrost cen.
- Aktywność budowlana – koszt materiałów różni się też w zależności od ilości aktualnych prac budowlanych. Dotyczy to zarówno budowy nowych domów, jak i remontów istniejących już budynków.
- Demografia – wzrost liczby ludności oraz migracje między obszarami mieszkalnymi również wpływają na różnice cen. Większe zapotrzebowania na mieszkania, to większe zapotrzebowanie na materiały budowlane.
- Warunki gospodarcze – mowa tu o dostępności kredytów (w tym kredytów hipotecznych), poziomu zatrudnienia, czy też stabilności gospodarczej mieszkańców. Wszystkie te elementy są odpowiedzialne za wzrost lub obniżkę kosztów artykułów budowlanych.
- Inflacja – tak naprawdę to najważniejszy czynnik wpływający na zmiany cen materiałów wewnętrznych. Rosnąca inflacja powoduje wzrost wszystkich cen, w tym, paliwa, transportu, kosztów produkcji, a co za tym idzie, również gotowego produktu.
Należy pamiętać także, że wpływ na ceny artykułów budowlanych mają również: polityka handlowa, gospodarka światowa oraz katastrofy naturalne. Oddziałują one na dostępność danych produktów, a tym samym, ich ceny.
Ceny materiałów budowlanych w 2024 roku – prognozy
Na ten moment ceny materiałów budowlanych mają tendencję spadkową w porównaniu z rokiem 2023. Ceny spadły średnio o 3,2%. Na tej podstawie można wnioskować, że popyt na nie jest aktualnie dość niski. Na wiosnę i lato natomiast koszty mogą wzrosnąć, ponieważ rozpocznie się w Polsce sezon budowlany.
Spadek cen może być związany z przestojem w budownictwie mieszkaniowym, ale prognozowane jest ożywienie inwestycji budowlanych i wzrost cen. Zmiana trendu ma wynikać ze zmian na pierwotnym rynku mieszkaniowym spowodowanych zapowiadanymi środkami z KPO oraz programem dopłat do kredytów hipotecznych. Te zmiany przewidziane są na drugą połowę roku.
Najtańsze materiały budowlane
Spadek cen wpłynął znacząco na wszystkie artykuły budowlane, ale co potaniało najbardziej? Otóż do produktów o najmocniej obniżonych cenach należą: dachy i rynny (spadek o 8%), płyty OSB i drewno (spadek aż o 23%), sucha zabudowa (spadek o 7%), izolacje termiczne (spadek o 5%), instalacje wodochronne, elektryka, oświetlenie i kominy (spadek o 4%).
Koszty materiałów budowlanych zależą od wielu czynników. Planując budowę domu, remont mieszkania lub jego kupno, warto zapoznać się z tymi czynnikami. Pomoże nam to zaoszczędzić pieniądze. Produkty w atrakcyjnych cenach znajdziesz w naszej internetowej hurtowni budowlanej Mal-Drew.