July 25, 2024

Office Address

123/A, Miranda City Likaoli
Prikano, Dope

Phone Number

+0989 7876 9865 9

+(090) 8765 86543 85

Email Address

info@example.com

example.mail@hum.com

Działka

Oświetlenie ogrodu nad stawem – jak stworzyć piękną aranżację?

Oświetlenie ogrodu nad stawem – jak stworzyć piękną aranżację?

Wykorzystanie położenia domu, stawu i ogrodu może przyczynić się do stworzenia pięknej aranżacji, która jeszcze bardziej podkreśli piękną takiego miejsca. Zanim zaczniesz planować oświetlenie, zrób odpowiedni przegląd posesji. Zidentyfikuj główne punkty, które chcesz podkreślić, takie jak tafla wody, aleje, pomosty czy roślinność. Co warto podkreślić instalując oświetlenie zewnętrzne?

Sposoby na oświetlenie przydomowego stawu

Odpowiednio dobrane lampy mogą stworzyć niezwykłą atmosferę i podkreślić piękno tego elementu ogrodu, zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem. W tym celu możesz:

  • Zainstalować oświetlenie podwodne bezpośrednio w stawie, aby podkreślić jego kontury, strukturę oraz roślinność wodną. Możesz użyć różnych kolorów światła LED, aby stworzyć efektowne efekty świetlne.
  • Wykorzystać reflektory kierunkowe na brzegu stawu – światło będzie skierowane na taflę wody, tworząc piękne odbicia i podkreślając ruch wody.
  • Słupki ogrodowe – rozważ montaż słupków oświetleniowych wokół stawu, które dodadzą elegancji i stylu. Możesz też umieścić je wzdłuż ścieżek lub alejek prowadzących do stawu, aby zapewnić bezpieczne poruszanie się po ogrodzie wieczorem.
  • Girlandy świetlne – możesz zawiesić je na gałęziach drzew lub umieścić na specjalnych konstrukcjach z drewna lub metalu.
  • Oświetlenie roślinności – wybierz delikatne lampy, które podkreślą piękno roślinności w ogrodzie. Możesz użyć opraw dogruntowych lub lampionów, które powiesisz na drzewach.
  • Latarnie ogrodowe – zainstaluj duże i wysokie latarnie stojące ze zdobionymi kloszami w stylu angielskim. Świetnie będą wyglądać po przeciwnych stronach stawu.

Jeśli szukasz specjalistycznego oświetlenia zewnętrznego, skontaktuj się z doradcami sklepu ardant.pl. To firma z wieloletnim doświadczeniem, która służy poradą i fachową wiedzą.

Latarnia – sposób na udekorowanie ogrodu

Małe słupki ogrodowe są idealne, aby oświetlić śnieżkę lub podjazd, ale co zrobić by uzyskać nostalgiczny i romantyczny nastrój w przydomowym skwerku? Postaw na duża latarnię! Dzięki niej uzyskasz wspaniały klimat. Podkreśli piękno otoczenia także za dnia. Są często spotykane także w parkach, alejach i przy drogach i to tam musisz zaczerpnąć inspiracji.

Wysokość latarni ma znaczenie głównie przy oświetleniu miejskim, ponieważ muszą spełniać określone przepisy bezpieczeństwa. W prywatnym ogrodzie zależy to od upodobań właściciela. Do prywatnych zielonych terenów przydomowych zalecane są te o wysokości maksymalnie 2m. Pamiętaj, że wymagają zasilania sieciowego i odpowiedniego montażu. Potrzebny będzie tutaj solidny fundament punktowy. Niektóre są tak duże i ciężkie, że trzeba instalować je na utwardzonym podłożu z betonu.

Oświetlenie drzew w ogrodzie

Oświetlenie drzewa  rosnącego nieopodal stawu może wydobyć magiczną aurę i wprawić gości w iście romantyczną atmosferę. Szczególnie jeśli znajduje się obok niego ławka lub altana. Podświetlenie wykonasz za pomocą opraw:

  • Lampy zewnętrzne z reflektorami skierowanymi na koronę drzew
  • Girlandy świetlne ułożone między gałęziami
  • Naświetlacze LED rzucające mocny strumień światła od dołu
  • Kule, kostki i lampiony zewnętrzne

Pamiętaj tylko, że światło powinno być ciepłe i lekkie. Najlepiej sprawdzą się lampy o mocy około 1-3W każda. 

Wymagania techniczne dla oświetlenia zewnętrznego – ochrona IP

Aby móc cieszyć się jak najdłużej doświetleniem roślin i drzew, zadbaj o jak najlepszą jakość opraw. Lampy zewnętrzne musza posiadać klasę IP65 lub IP55. Dzięki temu lampa będzie całkowicie zabezpieczona przed wnikaniem wilgoci i pyłu. Oświetlenie będzie działać w każdą porę roku i w każdych warunkach pogodowych.

Jeśli chcesz zamontować oświetlenie pod powierzchnią wody w stawie, wybierz lampy w 100% hermetyczne (basenowe) o ochronie i szczelności IP68. Przed zakupem zapoznaj się z danymi technicznymi, które określają głębokość zanurzenia.

Oświetlenie stawu może stworzyć wyjątkową atmosferę w ogrodzie. Podkreślą jego kontury i roślinność wodną. Lampy umieszczone na brzegu mogą tworzyć refleksy i odbicia od tafli wody. Warto przy tym rozważyć instalację oświetlenia zasilanego energią słoneczną. To tanie i ekologiczne rozwiązanie.

About Author

Mariusz Walęcik

Ponad 12 lat doświadczenia na rynku nieruchomości. Aktywny inwestor i deweloper. W tym miejscu podziele się swoim doświadczeniem jak kupić i sprzedać dom i dobrze na tym zarobić. Obserwuj moje social media.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *